fbpx
עור יבש | חני רוזנברג

עור יבש

חני רוזנברג | נטורופתיה וקוסמטיקה טבעית

חני רוזנברג

נטורופתיה וקוסמטיקה טבעית

במאמר זה נתרכז בסוג עור הנקרא יבש. נהוג לחלק את סוגי העור ל-4 סוגים:
עור יבש, שמן, רגיש ומעורב. (מאמרים נוספים אודות עור שמן, רגיש ומעורב בהמשך).
חשוב להבין את הסיבות לסוג עור זה ולמה בכלל זה קורה

עור יבש - למה זה קורה?

עור יבש
עור יבש

איך נדע שבאמת מדובר בעור יבש? התשובה היא לפי סוג העור שלנו. אם במהלך כל השנה העור לא יבש ואין תסמינים כמו: אדמומיות, קשקשים, גירודים, נטיה לצבע אפור וחסר ברק, כנראה שמדובר בתסמינים של עור יבש עונתי. רובנו מכירים היטב את סוג העור ויכולים להבדיל אם מדובר ביובש תקופתי או שיש בעיה חמורה יותר. 

אם מדובר ביובש שמלווה אותנו תקופה ארוכה או תמידית, יש לטפל ביובש מידית. מסתבר שכ- 25% מהאנשים סובלים מיובש עונתי והרבה פחות מיובש תמידי. לקוחות שואלות אותי מדוע הן סובלות ממסוג עור זה ועד כמה זה חמור, אני עונה שהגורם ליובש מאוד חשוב לתוצאה טובה ולשיפור מידי של העור. 

חשוב לציין שעור יבש לא חייב להיות גנטי ולכן הרבה יותר קל לטפל בבעיה. הסימפטומים לא נעימים וגורמים לרוב לחוסר נוחות ואפילו לכאב קל. גיליתי עם השנים שיש לכך גם השפעה נפשית כיון שהעור נראה פחות טוב מבעבר וגורם, בין היתר לחוסר אסתטיקה בעיני המטופל ובעיני הסביבה שלו.
אם היובש הוא אינו תמידי, אני רואה את הבעיה כזמנית ולרוב ניתן לטפל בעור יבש יחסית בקלות אם מזהים במדויק את הגורמים. מזל שסוג עור זה אפשר לאבחן מיד רק מלראות את העור ע"י המטפל. 

יכול להיות מצב שהסימפטומים עדינים ואין תחושה גדולה של חוסר נוחות גבוהה ולכן ישנם כאלה שהתרגלו למצב וממשיכים בשגרת חייהם כרגיל ומקווים שהיובש יעלם מעצמו. זה אפשרי עם מריחת קרם עשיר בשומן צמחי שיעשה את העבודה, אבל לא טיפלנו בבעיה מהשורש. 

אייקון מספר אחד מעוצב

עור יבש - סמפטומים

יובש בעור מתבטא לרוב כעור מתוח, מגורה, אדמומי, ולעתים נראה חסר ברק, עייף, מתקמט בקלות, עד כדי סדקים בצדי הפה, בכפות הידיים והרגליים ועוד. עור המאבד לחות מותיר אותנו עם תחושת אי נוחות של עקצוץ וגירוי, גרד, סדקים, יובש בעור ואפילו קילופים ובמקרים של יובש קשה אף דימום או זיהום משני.

אייקון מספר שתיים מעוצב

תרופות

אחת התרופות הנפוצות שרופאי עור נותנים היא רואקוטן. אסור להשתמש בתרופה הזו בהיריון או למישהי שמתכננת היריון בקרוב. הרואקוטן מייבש את הריריות בגוף, מה שגורם לעור להתייבש ולהיות רגיש לחשיפה לשמש, יובש בשפתיים, יובש בעיניים, באף ובפה. היובש כתוצאה מנטילת רואקוטן יכול להימשך גם אחרי סיום הלקיחה. גם סטטינים למיניהם, שתפקידם להוריד שומנים בדם יכולים לגרום לעור יבש. 

אייקון מספר שלוש מעוצב

גנטיקה

הגנטיקה לרוב תקבע את סוג העור שיהיה לנו ושאתו נצטרך להתמודד רוב חיינו. מי שנולד עם סוג עור יבש או דק, סביר להניח שיסבול בעתיד מקמטוטים וקמטים, חוסר ברק בעור ולא יסבול מאקנה, למרות שיש מקרים יוצאי דופן שנתקלתי בהם בקליניקה. מי שיש עור יבש רוב הזמן ויצטרך להשתמש בקרמים עשרים וכבדים כדי לשמן את העור. 

אייקון מספר ארבע מעוצב

מקלחת חמה

מי לא אוהב מקלחת חמה מפנקת במיוחד בימים קרים? נכון, זה נעים ומרענן את הגוף, אך חשוב לדעת שמקלחות ארוכות – מעל 8 דקות מסירים את השומן התת עורי וגורמים ליובש בעור. מי שיש לו נטייה לעור יבש, מומלץ להפחית במקלחות או לפחות להתקלח במשך כמה דקות בלבד עם מים פושרים, לאחר מכן, למרוח קרם גוף טבעי.

אייקון מספר חמש מעוצב

חימום החדרים בחורף

חימום החדרים בחורף או קירור החדרים בקיץ לאורך זמן, יכול לעודד יובש קיצוני ולאיבוד מים בעור,
מכיוון שהמזגן מייבש את האוויר בחדר.

אייקון מספר שש מעוצב

מחלות סיסטמיות

סוג עור זה יכול להופיע בעקבות סמפטומים של מחלות עור שונות כמו: אטופיק דרמטיטיס, פסוריאזיס, סבוריאה, או מחלות רקע אחרות כמו: תת פעילות בלוטת התריס וסוכרת. במקרים כאלו אני ממליצה לפנות לרופא המטפל ולבקש בדיקת דם TSH, אנזמי כבד ותפקודי כליות כדי לבדוק האם הסיבה ליובש בעור נובע מאקלים: ככל שהטמפרטורה יורדת, איתה יורדת כמות הלחות באוויר. ככל שהטמפרטורה עולה וחם בחוץ כך הלחות עולה והעור נשאר עם הלחות הטבעית שלו. הרבה נשים, גברים ואפילו ילדים ותינוקות מרגישים את היובש הקיצוני דווקא בתקופת החורף. העור הופך למתוח יותר ואצל תינוקות הלחיים הופכות ורדרדות ואדומות. איך זה קורה? כשהטמפרטורה יורדת וקר בחוץ, כמו שציינתי, גם הלחות הטבעית באוויר יורדת וגורמת ללחות שבעור, לשומן הטבעי שנמצא בשכבת הדרמיס לברוח מן העור ולרדת בצורה משמעותית שמורגשת ישירות עם הופעת הסמפטומים. אם היובש נובע ממחלות עור כמו: אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה או פסוריאזיס, אנחנו יודעים את הגורם ליובש והטיפול מצריך טיפול פנימי וחיצוני. 

אייקון מספר שבע מעוצב

תזונה לעור יבש

"מזונותך הם תרופותך" זה המשפט שאמר הרמב"ם למטופליו. כידוע, רמב"ם היה הרופא הדגול ביותר שהיה בעבר והוא תמיד הדגיש את נושא התזונה כתרופה. אני כ"כ מסכימה איתו כיון שהוכחתי לעצמי שאפשר לעבור תהליך שלם של ריפוי בעזרת תזונה ולמה? הגוף שלנו לא יודע לייצר ויטמינים ומינרלים בעצמו.. אנחנו יודעים שבלעדיהם לא נוכל להתקיים, הם מפעילים את כל מערכות הגוף, בלעדיהם לא נוכל לבצע פעולות אפילו הקטנות ביותר. ואיך זה מתקשר לעור יבש?  כשאחת המערכות בגוף נחלשת או נפגעת, הגוף מאותת לנו שמשהו לא בסדר וכדאי שנשים לב למתרחש. גם כשהעור מתייבש זה סימן שחל שיבוש בעור וצריך לטפל. הופר האיזון. אם ניתן לגוף את מה שהוא דורש, את התרופה הטבעית שלו, נעזור לו התגבר על היובש ולחזור לעצמו. כמובן שבמקרה של סוג עור זה, יש אלמנטים נוספים שעוזרים להיווצרות הבעיה ולכן התזונה היא רק כלי שיכול בהחלט להשפיע על התוצאה. אז ממה להימנע ומה לאכול?

זאת תשובה ארוכה ואני יכולה לכתוב ולדבר על תזונה במשך שעות. אני זוכרת שעוד הרבה לפני שהתחלתי את לימודי נטורופתיה, הייתי ילדה וסבלתי מאוד מכאבי בטן ונפיחות בלתי פוסקת. הלכתי להרבה רופאים לקבל עזרה והאמת? לא עזרו לי בכלל וכנראה כי אז נושא התזונה לא היה כ"כ נפוץ ובעל השפעה. רק במהלך הלימודים הבנתי שאני לא אוכלת בריא ונכון ועלי לשנות את התזונה שלי במהרה. תוך כמה חודשים ספורים זכיתי למערכת עיכול שלא ידעתי מעולם לפני וכל זה רק משינוי תזונתי ותוספי מזון.

תפריט מומלץ

בואו נעשה סדר בתפריט כדי שעור יבש יקבל את מה שהוא צריך כדי לחזור לעצמו: המנעו כמה שיותר מ: קפה!  קפה הוא טעים, מעורר, מנחם ומחמם… תענוג גדול! נכון, זה תענוג אמיתי, גם אני אוהבת קפה אבל מגבילה את עצמי ל 2 כוסות קפה ביום במיוחד כי אני אוהבת קפה חזק.  הקפה הוא משתן, הוא מוציא את המים מהגוף, לכן חשוב לשתות אחרי כל שתיית קפה, 2 כוסות מים. מעל ל-2 כוסות קפה ביום, העור יגיב ליובש לאט לאט.  

תזונה נכונה לעור יבש
תזונה נכונה לעור יבש

תוסיפו לתפריט שלכם כל יום ירקות ופירות. הם עשירים בויטמינים ומנרלים ויעודדו התחדשות העור.

כל יום כף טחינה ביתית! טחינה עשירה בסידן ושומן שהעור צריך להחלמה.

כל יום בין כף לכפית שמן זית טהור – אני קונה את השמן שלי רק מאנשים שיש להם מטעי זיתים ומכינים את השמן בעצמם. יש הבדל עצום באיכות ובטעם..

אבוקדו – אבוקדו זה הפרי שלי. בכל הזדמנות, כמעט עם כל דבר אפשר להוסיף חצי אבוקדו. הוא עשיר מאוד בשומן חד בלתי רווי ועשיר בויטמני B שיקלו מאוד על עור יבש.

מים, מים, מים – כמה פשוט, כמה מועל!  מים זה הלחות הטבעית ביותר שקיבלנו וגם הכי זולה… מי שסובל מעור יבש לשתות בין 2.5-3 ליטרים של מים ביום.

אגוזים ושקדים לא קלויים – זאת לא קלישאה שאגוזים ושקדים טובים לעור הפנים. הם מכילים חלבון, ויטמינים, מינרלים והמון שומן בלתי רווי המסייע בהפחתת כולסטרול ומחלות לב. גם לעור הפנים הוא מצוין בגלל כמות השומן הגבוהה שבו. העור ישתמש בשומן הזה ללחות וריפוי של עור יבש. 

חשוב לי לציין שעור יבש הוא לא רק בעיה קוסמטית, השכבה ההגנתית של השומן הולכת וקטנה ולכן כשהעור שלנו יבש הוא נעשה רגיש יותר לנפגעי הסביבה. 

חני רוזנברג | נטורופתיה וקוסמטיקה טבעית

כותבת המאמר

חני רוזנברג, נטורופתית וקוסמטיקאית טבעית מחולון. מומחית לבעיות עור בדרך הטבעית מזה שנים.
🌹טיפולי פנים לטיפוח ולבעיות עור
🌹רקיחת מוצרי קוסמטיקה טבעיים על בסיס שמנים אתרים וצמחים לטיפול בבעיות עור ולטיפוח יום יומי.
🌹יופי מבפנים ומבחוץ- תכנית יחודית המשלבת טיפוח עור הפנים ושמירה על אורח חיים בריא וסיוע בירידה במשקל.
🌹טיפולי הסרת שיער בתכנולוגיה מתקדמת לכל הגילאים.

דרכי טיפול ומניעה לעור יבש בפנים

קרם חומצות לעור יבש | חני רוזנברג
קרם חומצות לעור יבש | חני רוזנברג

עור יבש בפנים דורש התייחסות מיוחדת והבנת הגורם ליובש. אחת הסיבות לסוג עור זה בפנים הוא שימוש לא מדויק של מוצרי קוסמטיקה מתאימים. רובנו אוהבים להגיע לחנות, להריח מוצרי קוסמטיקה מפתים, להתרשם מהריח ולחשוב שזה המוצר האידיאלי. לצערנו זה ממש לא כך.

כאשר העור שלנו יבש אי אפשר למרוח על העור כל מה שמתחשק או זמין. חייבת להיות התאמה מדויקת של תכשירים המקלים על המצב ומרגיעים ולא רק! הצעה שלי היא קודם לבדוק את הרכיבים ואם אתם לא ממש מבינים, תחפשו בגוגל מה כל רכיב עושה ולמה הוא מיועד. אתם תופתעו מאוד לגלות שלא כל המרכיבים נחוצים וטובים לעור יבש בפנים ואפילו יכולים להחמיר את המצב. 

גילעור יבש בפנים ובגוף מאובחן במיוחד בגיל מבוגר אך לא רק. ידוע שעם הגיל העור מאבד מהלחות הטבעית שלו ומהכמות השומן שנמצא בדרמיס.
זה טבעי וזה קורה או יקרה כמעט לכולנו. תפקוד בלוטות החלב יורד והן מפרישות הרבה פחות שומן. לפעמים
עור יבש בפנים ובגוף בגיל מבוגר נובע דווקא בגלל מחלת עור או תרופות כימיות בצריכה יום יומית לאורך שנים.  

לפני שאת ממשיכה לקרוא... יש לך שאלה? רוצה להתייעץ? אפשר למלא פרטים ונדבר

טיפול בעור יבש ברגליים

קרם רגלים טיפולי | חני רוזנברג
קרם רגלים טיפולי | חני רוזנברג

מה הטיפול הכי טוב בעור יבש ברגליים והאם יש סכנה כלשהיא כשהעור מת ברגליים? מלבד התחושה הלא נעימה וירידה משמעותית ברמת החיים, התשובה היא כן. עור מת ברגליים, שלא מטופל נכון, יגרום בשלב כלשהו לפיצוצים וסדקים בעור. כשהעור מת ברגליים ויש סדק או חתך, החיידקים נכנסים לדם דרך הסדק, מתרבים וגורמים לזיהומים ולכן יש להקפיד על טיפול נכון בעור יבש ברגליים.
קרם רגליים עוזר מאוד לטיפול בעור יבש ברגליים ע"י ריכוך והזנה עמוקה של העור.
אם אתם סובלים מאוד מעור יבש ברגליים, אחרי העיסוי והמריחה של הקרם, גרבו גרב עבה ולכו לישון.

עור יבש בכף הרגל טיפול טבעי

לעור יבש בכף הרגל יש טיפול טבעי, הנה כמה טיפים:

Icon01

נעל סגורה עדיפה על פתוחה. כי שומרת על לחות שבעור כף הרגל וכך האוויר לא מייבש את העור. 

אייקון כוס שתייה

שתייה מרובה של מים עוזרת מאוד לריכוך העור ובשפע של לחות.

Icons

מרחו קרם עשיר בשמן זית, קוקוס וגליצרין לריכוך והזנת כף הרגל.

Icon4

חשוב שהקרם יכיל שמנים אתרים טהורים המונעים חדירה של חיידקים לעור יבש ברגליים כטיפול טבעי.

Icon3

לעסות את כף הרגל כל ערב אחרי שטיפה וייבוש העור היטב במשך כמה דקות לספיגה מלאה.

לעור יבש ברגליים יש טיפול טבעי נוסף והוא קרם לכפות הרגליים אשר יזין את העור, יחסל חיידקים וימנע פיצוצים וסדקים בכף הרגל.

לקוחותיי מספרות

המלצות לקוחות | חני רוזנברג
המלצות לקוחות | חני רוזנברג
המלצות לקוחות | חני רוזנברג

האם יש סבון שיכול לעזור בטיפול באופן שוטף לעור יבש?

"הסבון בכה מאוד"- סבון לעור יבש, האם יכול לעזור?
זה נכון שכייף להתקלח או לשטוף פנים עם סבון ריחני ומקציף, נותן תחושה שאנחנו בספא מפנק שמשאיר את העור ריחני. האמת הכואבת על הסבונים ידועה כבר שנים רבות וכמה שהם מייבשים את העור. רוב הסבונים מכילים חומרים כימיקלים כמו S.L.S שנפוץ מאוד בתעשיית הקוסמטיקה והטואלטיקה, הוא מסיר את השומן בעור וגורם ליובש. החומר הזה נמצא במוצרי הקוסמטיקה שלכם, במיוחד בשמפו, סבונים ובמוצרי ניקיון.

התפקיד שלו זה להסיר שומן מיותר לכן הוא מעולה לניקיון אך לא נכון לשימוש על העור, במיוחד עם העור יבש מלכתחילה או רגיש.

סבון אקטיב לעור קשה, מחוספס, גרד וגירוי בעור. מרכך ומרגיע | חני רוזנברג
סבון אקטיב לעור קשה, מחוספס, גרד וגירוי בעור. מרכך ומרגיע | חני רוזנברג

לכן חשוב לבחור סבון לעור יבש טבעי, ללא כימקלים ושאינו מייבש את העור.
הסבון צריך להיות עם רמת חומציות נמוכה, PH נמוך למניעת יובש וחדירה של חיידקים לדם. אני אוהבת מאוד סבונים מוצקים בעבודת יד שלא מייבשים את העור והם על בסיס שמן זית וחמאות, עם שמנים אתרים שמנקים ביסודיות, מחטאים את העור ומונעים מידית הופעת חיידקים. סבון לעור יבש, רוב הסבונים, גם בעבודת יד נוטים לייבש את העור. סבון "אקטיב" הוא סבון בעבודת יד ומיועד לטיפול ביובש, אפילו קיצוני, פסוריאזיס, אטופיק וכל יובש אחר. סבון לעור יבש אפשר להזמין מהאתר.  

האם יש קרם פנים לעור יבש מאוד שיכול לעזור לי והאם יש מוצרים נוספים שיכולים להקל על התופעה?

איזה קרם פנים לעור יבש מאוד כדאי להשתמש? מרבית האנשים שסובלים מסוג עור זה מנסים למרווח שכבות רבות של קרם לחות כשהעור כבר במצב של יובש קיצוני, אך ההמלצה היא לזהות את תחילתו של היובש ולטפל בעור עוד לפני שהוא נוטה ליובש, כדי לשמר את הלחות שלו. 

ערכה לטיפול בעור יבש | חני רוזנברג
ערכה לטיפול בעור יבש | חני רוזנברג

לפני קרם הלחות, בואו נראה מה שגרת הטיפוח המומלצת לעור יבש: 

זאת שגרת טיפוח בסיסית לעור יבש. רצוי להוסיף קרם עיניים וצוואר מגיל 30 בערך. 

יש מגוון רחב של מוצרי קוסמטיקה. אני תמיד ממליצה להשתמש בקוסמטיקה טבעית ללא כימיקלים, במיוחד לעור יבש כיוון שסוג עור זה הוא גם עדין יותר, דק יותר ורגיש יותר לסביבה ולמזהמים, לכן למלא אותו בכימיקלים לא מומלץ בכלל… תמיד תעדיפו את המוצרים שמכילים כמות גבוהה של צמחי מרפא, ויטמינים, מינרלים ולחות. פיתחתי כמה מוצרים טבעיים בשתי ערכות שונות המפחיתים משמעותית את היובש בעור הפנים.

מוצרים נוספים המקלים על התופעה של עור יבש מאוד בפנים, יש כמה מוצרי דגל מומלצים:

הכוונה לחומצת פירות. החומצה שבפירות מחדשת את העור ומעודדת יצור של תאים חדשים. חשוב שיהיה בקרם לעור יבש חומצה היאלרונית וקולגן. חומצה היאלרונית יש לכולנו באופן טבעי בעור, אך עם הגיל היצור של החומצה מופחת משמעותית ומתחילים להופיע קמטוטים על העור. הקמטוטים הם תוצאה של העדר חומצה היאלרונית וקולגן. הקרם פותח ומכיל במיוחד רכיבים מרככים ומזינים סוג עור זה.

קרם חומצות | חני רוזנברג
קרם חומצות | חני רוזנברג

רוב האנשים חושבים שאם העור יבש סימן שצריך לשמן אותו במוצרים עם שומן גבוה ככל הניתן. זאת טעות, כיון שסוג עור זה דורש כמות גדולה של מים!  לכן הסרום ויטמינים הוא על בסיס מים וחומצה היאלרונית הנותנים לחות מאוד גבוהה לעור. מיד לאחר הסרום למרוח את הקרם חומצות. אפשר מיד להתאפר.

סרום ויטמינים | חני רוזנברג
סרום ויטמינים | חני רוזנברג

יש מגוון רחב של מסכות, שימו לב שהמסכה מכילה חומרים טבעיים, אם אתם לא מבינים מה כתוב, פשוט תבדקו באינטרנט, הרכיבים הם שעושים את ההבדל, במיוחד לעור יבש מאוד בפנים. 

ביוטי מסק | חני רוזנברג
ביוטי מסק | חני רוזנברג

סבון על בסיס צמח קמומיל המרגיע את העור, מונע זיהומים ודלקות, הוא נוגד חמצון מאוד חזק ולכן מצוין לעור מבוגר.

סבון טבעי לפנים
גל לניקוי הפנים | חני רוזנברג

סרום על בסיס שמנים צמחיים ושמנים אתרים. הסרום פותח במיוחד לאנשים שאוהבים להתפנק ולעסות את הפנים עם תערובת שמנים מריחה ומפנקת המכילה חומצות שומן לריכוך והזנה עמוקה של עור יבש בפנים. 

סרום טבעי לפנים
סרום גולד | חני רוזנברג

אני מטורפת על קרם לילה! כמה זה נשמע לפעמים מיותר, קרם הלילה מאוד נחוץ להזנה של העור במיוחד כשהעור יבש. קרם הלילה מכיל שמנים אתרים טהורים שמזינים את העור בלילה ומעודדים התחדשות העור. בבוקר יש לשטוף את הפנים ולמרוח קרם ליום.

קרם לילה ממצק | חני רוזנברג
קרם לילה ממצק | חני רוזנברג

לא כולן אוהבות למרוח קרם עיניים כיון שהקרם קרוב מאוד לעין ויכול לגרום לגירוי. זה נכון. גם כשאני רוקחת קרם עיניים הוא יכול לגרום לגירוי בעיניים, אבל למדתי איזה שמנים מגרים יותר ואיזה פחות ועם הניסיון ייצרתי קרם עיניים שיתכן וטיפה יגרה את העיניים אבל אחרי כמה דקות זה נעלם ומתחילים להרגיש את ההשפעה של השמנים והלחות שיש בקרם. קרם עיניים מאוד חשוב כיון שהעור מתחת לעיניים נוטה להתקמט מהר יותר משאר עור הפנים. לעור יבש מאוד בפנים, מומלץ מאוד להשתמש בקרם עיניים. 

קרם עיניים טבעי
קרם עיניים עשיר | חני רוזנברג

את כל המוצרים תוכלו למצוא ולרכוש באתר שלי. אני כאן לכל שאלה והתייעצות. 

לסיכום,  סקרנו מהם הסימפטומים לעור יבש, מהן דרכי הטיפול והמניעה לסוג עור זה בפנים וברגליים
וכנטורופתית מוסמכת נתתי כמה טיפים חשובים בנושא תזונה לעור יבש. 
ממליצה בחום להשתמש במוצרים שהמלצתי עליהם במאמר זה, מוזמנות לפנות אליי בכל שאלה על עור יבש ובכלל.

לקוחותיי מספרות

המלצות לקוחות | חני רוזנברג
המלצות לקוחות | חני רוזנברג
המלצות לקוחות | חני רוזנברג

קטעי וידאו מומלצים של חני רוזנברג

איך להכין מסכת לחות והזנה לעור יבש ולפצעונים

חני רוזנברג – נטורופתיה וקוסמטיקה טבעים

יש לך שאלה? רוצה להתייעץ? אפשר למלא פרטים ונדבר

דילוג לתוכן